Nr Förnamn Efternamn Födelsetid Födelseort Yrke Utfärdande förs. Datum Till Församling Kommentar
1101 Nils Byström 1821-12-02 Timrå (Y) Kakelungnsmakare Torsåker (Y) 1862-04-09 Nora (Y)  
1101 Anna Katarina Jonsdotter 1821-03-13 Skog (Y) Hustru Torsåker (Y) 1862-04-09 Nora (Y)  
1101 Anna Byström 1853-10-08 Torsåker (Y) Dotter Torsåker (Y) 1862-04-09 Nora (Y)  
1101 Märta Stina Byström 1856-11-13 Torsåker (Y) Dotter Torsåker (Y) 1862-04-09 Nora (Y)  
1101 Nils Byström 1858-02-25 Torsåker (Y) Son Torsåker (Y) 1862-04-09 Nora (Y)  
1101 Sara Brita Byström 1859-05-01 Torsåker (Y) Dotter Torsåker (Y) 1862-04-09 Nora (Y)  
1102 Klas Erik Norman 1816-01-17   Yngling Skön (Y) 1835-12-13    
1103 Daniel Mellberg 1800   Landbonde Säbrå (Y) 1833-11-06 Skullersta, Nora (Y)  
1103 Märta Stina Mårtensdotter 1801   Hustru Säbrå (Y) 1833-11-06 Skullersta, Nora (Y)  
1103 Lovisa Mellberg 1831-03-26   Dotter Säbrå (Y) 1833-11-06 Skullersta, Nora (Y)  
1103 Lars Magnus Mellberg 1833-02-10   Son Säbrå (Y) 1833-11-06 Skullersta, Nora (Y)  
1104 Per Nyberg 1796 Nätra (Y) Sjöman Nätra (Y) 1830-11-05    
1105 Lisa Persdotter 1788-10-18 Nordingrå (Y) Bonddotter, Hustru Nordingrå (Y) 1832-10-31 Ry, Nora (Y) Gift med bonden Jan Nilsson
1106 Margareta Persdotter 1798-04-15 Ullånger (Y) Hustru Ullånger (Y) 1830-11-27 Ry, Nora (Y) Gift med bonden Erik Andersson
1107 Anna Greta Eriksdotter 1809-06-24 Överlännäs (Y) Bonddotter Överlännäs (Y) 1831-11-01 Ry, Nora (Y) Gift med unga bonden Olof Olofsson
1201 Nils Eriksson 1802-01-16 Ullånger (Y) Bonde Ullånger (Y) 1827-04-12    
1202 Olof Eliasson 1812-06-19 Viksjö (Y) Bondson Viksjö (Y) 1830-10-24 Gräta, Nora (Y)  
1203 Per Nyman 1794-04-23 Umeå (AC) Bonde Nordmaling (AC) 1837-04-26 Nora (Y) Till Nordmaling 1833
1203 Magdalena Lovisa Johansdotter 1788 Umeå (AC) Hustru Nordmaling (AC) 1837-04-26 Nora (Y) Till Nordmaling 1833
1203 Ulrika Nyman 1821-08-14   Dotter Nordmaling (AC) 1837-04-26 Nora (Y) Till Nordmaling 1833
1203 Anna Margareta Nyman 1827-09-07   Dotter Nordmaling (AC) 1837-04-26 Nora (Y) Till Nordmaling 1833
1203 Maria Johanna Nyman 1832-08-10   Dotter Nordmaling (AC) 1837-04-26 Nora (Y) Till Nordmaling 1833
1204 Cecilia Sandström 1802-06-13 Bjärtrå (Y) Piga Bjärtrå (Y) 1823-11-02 Sandö, Nora (Y)  
1205 Jonas Wedin 1812   Torpare Högsjö (Y) 1837-05-13    
1206 Olof Sandman 1770 Ytterlännäs (Y) Arbetare Bjärtrå (Y) 1818-08-23    
1207 Anna Olofsdotter 1799 Skog (Y) Piga Bjärtrå (Y) 1825-10-22 Sandö, Nora (Y)  
1208 Jonas Lundström 1802-05-27 Bjärtrå (Y) Sockenskräddare Skog (Y) 1927-09-13   Gift med Märta Persdotter, Skärsäter
1209 Erik Allsta Jonsson 1808 Nätra (Y) Båtsman Nätra (Y) 1827-01-01    
1210 Anna Märta Persdotter 1796-08-20 Gudmundrå (Y) Bonddotter Gudmundrå (Y) 1829-10-25   Gift med bonden Johan Persson
1211 Anders Persson 1787   Dalkarl Stigsjö (Y) 1830-03-24   Till Stigsjö från Rättvik 1821-07
1211 Brita Olofsdotter 1789   Hustru Stigsjö (Y) 1830-03-24   Till Stigsjö från Rättvik 1821-07
1212 Olof Wikström Nilsson 1794-07-09 Ullånger (Y) Dräng Ullånger (Y) 1824-10-21 Nora (Y)  
1301 Daniel Rodin Jonsson 1811-04-28 Skog (Y) Dräng Skog (Y) 1837-10-07   Äktenskap i Nora
1302 Katarina Danielsdotter 1781-04-03   Piga, Hustru Ullånger (Y) 1822-05-29 Allsta, Nora (Y) Gift med torparen Per Persson
1303 Märta Persdotter 1779 Styrnäs (Y) Piga Resele (Y) 1825-08-21 Hornön, Nora (Y) Gift med smeden Anders Frisk
1304 Sigrid Eriksdotter 1806-01-15 Lagfors Bruk (Y) Kolardotter, Hustru Lagfors Bruk (Y) 1832-10-25 Nora (Y) Gift med bonden Per Östman
1305 tom tom              
1306 Karl Heinrich Grundlach       Grünberg 1840-06-01   Konfirmationsintyg
1307 Erik Jakobsson 1814   Bonde Högsjö (Y) 1841-09-12   Äkt. med Barbro Kristina Sondell
1308 Johan Herman Vestergren 1837-08-08   Barnhusgosse Stockh. Allm. Barnh. 1843-08-07    
1309 Olof Åman 1815-08-20 Bjärtrå (Y) Dräng Ullånger (Y) 1840-10-14 Härnösand (Y)  
1309 Olof Åman 1815-08-20 Bjärtrå (Y) Dräng Härnösand (Y) 1842-11-01 Säbrå (Y)  
1309 Olof Åman 1815-08-20 Bjärtrå (Y) Dräng Säbrå (Y) 1843-10-25 Nora (Y)  
1310 Anders Ulrik Boström 1826-12-10   Yngling Nätra (Y) 1844-06-10 Nora (Y)  
1311 Sara Elisabet Stjerman 1823-12-26   Piga Ytterstfors Br (AC) 1844-06-06 Nora (Y) Från Nora till Ytterstfors 1842
1312 Theodor Sandström 1822-05-15 Skellefteå (AC) Ingenjörsson, Herr Sundsvall (Y) 1844-10-28 Nora (Y)  
1401 Nils Johansson 1817 Skog (Y) Dräng Skog (Y) 1844-10-19 Nora (Y)  
1402 Katarina Eriksdotter 1819-10-12 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1844-10-19 Nora (Y)  
1403 Erik Olofsson 1824-09-29 Nora (Y) Dräng Skog (Y) 1844-10-19 Nora (Y) Från Nora till Skog 1843
1404 Kajsa Greta Jonsdotter 1818-08-08 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1844-10-09 Nora (Y) Från Nora till Skog 1840
1405 Sigrid Kajsa Larsdotter 1820 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1844-10-19 Nora (Y) Från Högsjö till Skog 1841
1406 Brita Greta Melin 1829   Landbondedotter Högsjö (Y) 1845-10-30    
1407 Olof Sundin 1771-06-24 Själevad (Y) Kronolots Nordingrå (Y) 1846-05-06 Allsta, Nora (Y) Äkt. Med änkan Anna Eriksdotter
1408 Per Sjödin 1803-10-01 Gålsjö Bruk (Y) Klockare Ed (Y) 1841-11-19    
1408 Charlotta Schönhoff 1807-12-18 Multrå (Y) Hustru Ed (Y) 1841-11-19    
1408 Sara Johanna Sjödin 1832-08-07   Dotter Ed (Y) 1841-11-19    
1408 Hans Fredrik Sjödin 1835-07-06   Son Ed (Y) 1841-11-19    
1408 Nathanael Sjödin 1836-12-21   Son Ed (Y) 1841-11-19    
1408 Karolina Charlotta Sjödin 1838-10-26   Dotter Ed (Y) 1841-11-19    
1408 Eva Lovisa Sjödin 1841-03-08   Dotter Ed (Y) 1841-11-19    
1409 Jonas Hansson 1823   Dräng Högsjö (Y) 1845-10-26    
1409 Jonas Hansson 1823   Dräng Härnösand (Y) 1846-11-09 Nora (Y)  
1410 Sven Gustaf Svensson 1822 Styrnäs (Y) Yngling Skorped (Y) 18??-09-01    
1410 Sven Gustaf Svensson 1822 Styrnäs (Y) Yngling H-sands Lasarett 1845-06-07    
1410 Sven Gustaf Svensson 1822 Styrnäs (Y) Yngling Nora (Y) 1845-06-23    
1411 Brita Greta Höglin 1826-11-10 Högsjö (Y) Piga Högsjö (Y) 1846-10-26 Nora (Y)  
1411 Johan August Boström 1829   Klockarson Nätra (Y) 1846-03-14    
1411 Johan August Boström 1829   Klockarson Härnösand (Y) 1846-05-20 Nora (Y)  
1412 OBS!! Kolla                
1501 Karl Rydgren 1811-09-06 Virserum (H) Skräddargesäll Sandsjö, Jönköping 1846-11-07 Nora (Y) Kom till Sandsjö 1838 mm
1502 Magnus Nilsson 1830-09-01 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1847-10-30 Bjärtrå (Y)  
1502 Magnus Nilsson 1830-09-01 Nora (Y) Bondson Bjärtrå (Y) 1849-11-05 Nora (Y) Fortsätter på 1503
1503 Magnus Nilsson 1830-09-01 Nora (Y) Bondson Bjärtrå (Y) 1849-11-05 Nora (Y) Fortsättning från 1502
1504 Elisabet Magdalena Sundvall       Gålsjö Bruk (Y) 1848-05-30   Äkt. samtycke från kusinen, bruks- pred. Per Sundvall
1505 Jonas Wedin 1812-02-26   Torpare Gudmundrå (Y) 1848-06-02   Äktenskapsintyg
1506 Sofie Gestrin 1810-04-18 Finland Mademoiselle Högsjö (Y) 1847-02-02    
1507 Jon Johansson 1818-11-29 Nora (Y) Dräng Nora (Y) 1847-10-23 Härnösand (Y)  
1507 Jon Johansson 1818-11-29 Nora (Y) Dräng Härnösand (Y) 1848-10-30 Nora (Y)  
1508 Jonas Martin Nordberg 1826-08-09 Piteå (BD) Kontorsskrivare Nordingrå (Y) 1848-11-23    
1509 Greta Lisa Persdotter 1817-11-09 Skog (Y) Piga, Hustru Skog (Y) 1849-10-27   Gift med Erik Wallin
1510 Johan Mellin 1820-04-02 Nordingrå (Y) Landbonde Nordingrå (Y) 1848-10-21 Salteå, Nora (Y)  
1510 Greta Kajsa Kristoffersdotter 1820-04-16 Nordingrå (Y) Hustru Nordingrå (Y) 1848-10-21 Salteå, Nora (Y)  
1511 Greta Kajsa Andersdotter 1827-11-17 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1847-10-20 Skog (Y)  
1511 Greta Kajsa Andersdotter 1827-11-17 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1849-11-17 Nora (Y)  
1512 Stina Märta Tjernberg 1825-11-13 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1854-10-21   Från Själevad 1850
1512 Stina Märta Tjernberg 1825-11-13 Nora (Y) Piga Torsåker (Y) 1858-10-29 Nora (Y)  
2101 Stina Märta Tjernberg     Piga Nora (Y) 1857-11-18 Torsåker (Y)  
2102 Jon Daniel Forssen 1831-04-25 Skog (Y) Kommisionslantmät. Säbrå (Y) 1858-10-12 Nora (Y) OBS!! Det finns en fortsättning
2103 OBS!! Kolla                
2104 OBS!! Kolla                
2105 OBS!! Kolla samma som 2104              
2106 Kristina Magdalena Norberg 1828-12-17 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1858-12-31 Vibyggerå (Y)  
2106 Kristina Magdalena Norberg 1828-12-17 Nora (Y) Piga Vibyggerå (Y) 1860-10-30 Nora (Y) inf fol 304
2107 Erik Abrahamsson 1801   Dräng Säbrå (Y) 1842-11-10 Nora (Y) Förlorad attest 2 år tidigare
2108 Olof Tjernström 1840-09-16 Nora (Y) Torparson Nora (Y) 1858-10-29 Ytterlännäs (Y)  
2108 Olof Tjernström 1840-09-16 Nora (Y) Torparson Ytterlännäs (Y) 1859-10-20 Nora (Y)  
2109 Johan Fredrik Schliker 1804 Umeå Landsf. (AC) Glasfabrikant Bjärtrå (Y) 1859-04-06 Nora (Y) Till Bjärtrå från Umeå Landsf. 1854
2109 Katarina Kristina Eriksdotter 1810-10-25 Nora (Y) Hustru Bjärtrå (Y) 1859-04-06 Nora (Y) Till Bjärtrå från Umeå Landsf. 1854
2109 Erik Johan Schliker 1843-04-21 Nora (Y) Son Bjärtrå (Y) 1859-04-06 Nora (Y) Till Bjärtrå från Umeå Landsf. 1854
2109 Adolf Fredrik Schliker 1847-04-05 Nora (Y) Son Bjärtrå (Y) 1859-04-06 Nora (Y) Till Bjärtrå från Umeå Landsf. 1854
2109 Kristina Maria Schliker 1850-03-24 Nora (Y) Dotter Bjärtrå (Y) 1859-04-06 Nora (Y) Till Bjärtrå från Umeå Landsf. 1854
2110 Sara Stina Högström 1818   Piga Högsjö (Y) 1847-10-24    
2111 Johanna Johansdotter 1836-02-27 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1859-10-29 Härnösand (Y)  
2111 Johanna Johansdotter 1836-02-27 Nora (Y) Bonddotter Härnösand (Y) 1860-11-16 Nora (Y)  
2112 Per Nordberg Nilsson 1829-10-16 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1851-05-20   Flera påskrifter från Nora och Skog
2201 Maria Hansdotter 1844-05-30 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1860-11-08    
2201 Maria Hansdotter 1844-05-30 Nora (Y) Piga Gudmundrå (Y) 1862-??-05 Nora (Y)  
2202 Kajsa Lisa Jonsdotter 1842-07-04   Bonddotter Nora (Y) 1860-11-21 Ytterlännäs (Y)  
2203 Jonas Nyström 1833-07-16 Nora (Y) Dräng Nora (Y) 1859-10-31 Bjärtrå (Y) Till Nora från Ytterlännäs 1838
2204 Jonas Nyström       Bjärtrå (Y) 1860-11-04 Nora (Y)  
2205 Anna Hansdotter 1835-05-06 Skog (Y) Hustru Skog (Y) 1860-11-11 Nora (Y) Gift med P Norberg i Nyland
2205 Nils Petter Norberg 1860-07-05 Skog (Y) Son Skog (Y) 1860-11-11 Nora (Y) Son till Anna Hansdr o P Norberg
2206 Anna Stina Olofsdotter 1841-10-12 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1860-11-03 Härnösand (Y)  
2206 Anna Stina Olofsdotter 1841-10-12 Nora (Y) Bonddotter Härnösand (Y) 1861-11-09 Nora (Y)  
2207 Anna Brita Nordin 1842-05-01 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1860-10-25 Nora (Y)  
2208 Brita Kajsa Eriksdotter 1833-06-15 Högsjö (Y) Landbondedotter Högsjö (Y) 1860-09-12 Nora (Y) Gift med Erik Johan Nylander, Utvik
2209 Johan Nordqvist 1838-03-15 Nora (Y) Dräng Nätra (Y) 1860-10-20 Nora (Y) Till Nätra från Nora 1858
2210 Nils Nordlander 1834-05-29   Tullvaktmästare Härnösand (Y) 1860-09-29    
2211 Jonas Jonsson     Yngling Sollefteå (Y) 1860-??-21    
2212 Erik Jonsson     Gossen Härnösand (Y) 1860-11-03    
2301 Anna Greta Nilsdotter 1838-02-30 Nordingrå (Y) Piga Nordingrå (Y) 1860-11-01 Nora (Y)  
2302 Jonas Åkerlund 1843-08-18 Nora (Y) Dräng Bjärtrå (Y) 1860-10-24 Nora (Y)  
2303 Sven Isak Hedberg 1830-05-27 Horn (R) Garvare Skog (Y) 1860-06-15 Nora (Y) Till Skog från Sundsvall 1857
2303 Anna Maria Kristina Billing 1827-11-03 Sundsvall (Y) Hustru Skog (Y) 1860-06-15 Nora (Y)  
2303 Ida Maria Kristina Hedberg 1857-05-18   Dotter Skog (Y) 1860-06-15 Nora (Y)  
2303 Karl Valfrid Hedberg 1845-10-08 Skövde (R) Yngling Skog (Y) 1860-06-15 Nora (Y) Föräld: Per Hedberg o h h Sara Krist
2304 Jöns Karlström 1830-07-14 Nora (Y) Arbetare Häggdånger (Y) 1860-10-24 Nora (Y) Till Häggdånger från Hässjö 1855
2304 Magdalena Medin Jonsdotter 1832-02-02 Nordingrå (Y) Hustru Häggdånger (Y) 1860-10-24 Nora (Y) Till Häggdånger från Nordingrå 1854
2305 Lisa Märta Nylander         1861-??-24   Tjänsg. Betyg från Emma Åkerblom
2306 Elisabet Magdalena Ulinder 1837-01-22 Nordingrå (Y) Piga Högsjö (Y) 1860-10-28 Nora (Y) Till Högsjö från Nora 1857
2307 Kajsa Olofsdotter 1834-04-27 Nora (Y) Piga Högsjö (Y) 1860-10-28 Nora (Y) Till Högsjö från Nora 1858
2308 Nils Eriksson 1842-10-18 Nora (Y) Dräng Nora (Y) 1861-11-01 Torsåker (Y)  
2308 Nils Eriksson 1842-10-18 Nora (Y) Dräng Torsåker (Y) 1862-10-24 Nora (Y)  
2309 tom tom              
2310 OBS!! Kolla                
2311 Konrad Gustaf Liljeström 1833   Lantbonde Hudiksvall (X) 1861-11-26   Mantalssk. uppgift
2311 Johanna Maria Molarin 1836   Hustru Hudiksvall (X) 1861-11-26   Mantalssk. uppgift
2311 Emma Kat. Eugenia Liljeström 1859   Dotter Hudiksvall (X) 1861-11-26   Mantalssk. uppgift
2311 Johan Leonard Liljeström 1861   Son Hudiksvall (X) 1861-11-26   Mantalssk. uppgift
2311 Katarina Maria Byberg 1849   Barnflicka Hudiksvall (X) 1861-11-26   Mantalssk. uppgift
2312 Katarina Olofsdotter 1834-04-19 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1861-10-30 Härnösand (Y)  
2312 Katarina Olofsdotter 1834-04-19 Nora (Y) Bonddotter Härnösand (Y) 1862-10-29 Nora (Y)  
2401 Sara Greta Dahlberg 1836-07-14 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1860-11-08 Härnösand (Y)  
2401 Sara Greta Dahlberg 1836-07-14 Nora (Y) Piga Härnösand (Y) 1861-11-02 Nora (Y)  
2402 Greta Stina Nilsdotter 1841-09-30 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1861-10-24 Nora (Y)  
2403 tom tom              
2404 Johan Börlin 1828-11-22 Högsjö (Y) Skräddare Högsjö (Y) 1861-11-08 Skullersta, Nora (Y) Gift med Kajsa Lena Göransdotter
2405 Karl Norvall   Nora (Y)     1861-10-28   Intyg av bryggmäst. Schmidt, Sandö
2406 tom tom              
2407 Greta Kajsa Eriksdotter 1836-09-17 Nora (Y) Piga Nordingrå (Y) 1861-10-19 Nora (Y) Till Nordinrå från Nora 1859
2408 Anna Märta Sundén 1829-06-10 Nora (Y) Piga Gudmundrå (Y) 1859-10-26 Ullånger (Y)  
2408 Anna Märta Sundén 1829-06-10 Nora (Y) Piga Ullånger (Y) 1961-10-22 Nora (Y)  
2409 Sara Helena Andersdotter 1818-06-20 Nora (Y) Piga Säbrå (Y) 1860-11-15 Nora (Y) Oä son Anders Peter 1860-03-21
2410 Kajsa Lisa Eriksdotter 1830-12-15 Nordingrå (Y) Arbetarhustru Alnö (Y) 1861-05-01 Nora (Y) Gift 1855
2411 Johan Eriksson 1843 Nora (Y) Dräng Nordingrå (Y) 1860-11-24 Ramsta, Nora (Y)  
2412 Johan Fröberg 1817 Nora (Y) Arbetare Alnö (Y) 1861-05-01 Nora (Y) Gift 1855
2501 Erik Nordén 1833-04-05 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1861-10-26 Härnösand (Y)  
2501 Erik Nordén 1833-04-05 Nora (Y) Bondson Härnösand (Y) 1862-10-30 Nora (Y)  
2502 Brita Lisa Nilsdotter 1830-09-29 Nordingrå (Y) Piga Nordingrå (Y) 1861-10-23 Nora (Y)  
2503 Per Öström 1833-12-01 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1859-10-29 Styrnäs (Y)  
2503 Per Öström 1833-12-01 Nora (Y) Bondson Styrnäs (Y) 1860-10-23 Nora (Y)  
2504 Per Öström 1833-12-01 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1860-11-21 Styrnäs (Y)  
2504 Per Öström 1833-12-01 Nora (Y) Bondson Styrnäs (Y) 1861-10-26 Nora (Y)  
2505 Nils Nilsson 1833-07-25 Nederkalix (BD) Färgargesäll Härnösand (Y) 1861-09-27 Nora (Y)  
2506 Lisa Märta Nyland 1833   Piga Nora (Y) 1860-05-25 Härnösand (Y)  
2506 Lisa Märta Nyland 1833   Piga Klara, Stockholm 1861-02-03   Lisa Märta hos mod.
2507 Johan Ulinder 1830-04-24 Nora (Y) Dräng Högsjö (Y) 1861-10-25 Stockholm  
2507 Johan Ulinder 1830-04-24 Nora (Y) Dräng Brännkyrka 1862-10-24 Nora (Y)  
2508 Kajsa Stina Holmberg 1831-12-30 Bjärtrå (Y) Lös piga Skog (Y) 1861-10-31 Nora (Y) Till Skog från Nora 1859
2508 Martin   1860-09-16 Skog (Y) Oäkta son Skog (Y) 1861-10-31 Nora (Y) Moder, se 2508
2509 Margareta Olofsdotter 1837-01-25 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1861-10-29 Nora (Y)  
2510 Anna Tjernberg 1835-03-27 Nora (Y) Piga Själevad (Y) 1861-10-18 Nora (Y) Till Själevad från Nora 1855
2511 Anna Brita Eriksdotter 1843 Nora (Y) Piga Nordingrå (Y) 1861-10-22 Nora (Y) Till Nordingrå från Nora 1859
2512 Göran Selander 1831-02-17   Dräng Skog (Y) 1861-10-19 Nora (Y)  
3101 Brita Kajsa Tjernberg 1829-09-01 Nora (Y) Piga Högsjö (Y) 1861-10-25 Nordingrå (Y)  
3102 Brita Kajsa Tjernberg 1829-09-01 Nora (Y) Piga Nordingrå (Y) 1862-11-15 Nora (Y) baksida av 3101
3103 Anders Andersson 1821-10-27 Nora (Y) F d bonden Nätra (Y) 1861-05-06 Nora (Y) Till Nätra från Nora 1857 se 3104 o 3105
3104 Anders Andersson 1848-11-06 Nora (Y) Son Nätra (Y) 1861-05-06 Nora (Y) se 3103
3104 Johan Andersson 1853-08-23 Nora (Y) Son Nätra (Y) 1861-05-06 Nora (Y) se 3103
3104 Petrus Andersson 1858-12-01 Nätra (Y) Son Nätra (Y) 1861-05-06 Nora (Y) se 3103
3105 Anna Brita Johansdotter 1815-10-29 Nora (Y) Hustru Nätra (Y) 1861-05-06 Nora (Y) se 3103
3106 Anna Märta Olofsdotter 1841-08-08 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1861-11-01 Hemsö (Y)  
3106 Anna Märta Olofsdotter 1841-08-08 Nora (Y) Bonddotter Hemsö (Y) 1862-10-24 Nora (Y)  
3107 Stina Märta Eriksdotter 1825-02-14 Nora (Y) Piga Nordingrå (Y) 1862-11-08 Nora (Y)  
3108 Maria Jonsdotter 1834-09-07 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1861-10-07 Sundsvall (Y)  
3108 Maria Jonsdotter 1834-09-07 Nora (Y) Bonddotter Sundsvall (Y) 1862-11-05 Nora (Y)  
3109 Jonas Norlöf 1831-06-04 Nora (Y) Bonde Nätra (Y) 1862-11-08 Nora (Y)  
3109 Anna Kristoffersdotter 1830-11-13 Ullånger (Y) Hustru Nätra (Y) 1862-11-08 Nora (Y)  
3109 Anna Kristina Norlöf 1857-05-22 Nätra (Y) Dotter Nätra (Y) 1862-11-08 Nora (Y)  
3109 Kajsa Brita Norlöf 1859-08-06 Nätra (Y) Dotter Nätra (Y) 1862-11-08 Nora (Y)  
3110 Märta Greta Johansdotter 1837-09-22   Piga Skog (Y) 1862-11-05 Nora (Y)  
3111 Olof Nordin 1829-04-01 Nora (Y) F bonden Nordingrå (Y) 1862-11-29 Nora (Y)  
3111 Greta Stina Johansdotter 1828-04-23 Nordingrå (Y) Hustru Nordingrå (Y) 1862-11-29 Nora (Y)  
3111 Erik Johan Nordin 1852-12-16 Nordingrå (Y) Son Nordingrå (Y) 1862-11-29 Nora (Y)  
3111 Olof Nordin 1854-09-03 Nordingrå (Y) Son Nordingrå (Y) 1862-11-29 Nora (Y)  
3111 Jonas Nordin 1856-12-14 Nordingrå (Y) Son Nordingrå (Y) 1862-11-29 Nora (Y)  
3111 Per Nordin 1859-12-19 Nordingrå (Y) Son Nordingrå (Y) 1862-11-29 Nora (Y)  
3112 Jonas Eriksson 1840-03-22 Nora (Y) Dräng Skog (Y) 1862-11-03 Nora (Y)  
3201 Hans Westin 1835-09-27 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1860-10-20 Nätra (Y)  
3201 Hans Westin 1835-09-27 Nora (Y) Bondson Nätra (Y) 1862-10-30 Nora (Y)  
3202 OBS!! Kolla                
3203 Dorotea Jonsdotter 1789 Ullånger (Y) Båtsmansänka Nora (Y) 1862-02-05   Dödsintyg
3204 Sara Margareta Nilsdotter 1833-09-03 Ytterlännäs (Y) Hustru Ytterlännäs (Y) 1862-10-28 Nora (Y) Även vigselbevis
3205 Johan Olof Selling 1832-01-30 Härnösand (Y) Snickare Härnösand (Y) 1862-10-01 Nora (Y)  
3205 Anna Lisa Jonsdotter 1824-07-01 Gudmundrå (Y) Hustru Härnösand (Y) 1862-10-01 Nora (Y)  
3206 Elisabet Johansdotter 1827   Riksdagsmansänka Nätra (Y) 1862-11-08 Nora (Y) Gift med Per Östman
3207 Sofia Olofsdotter 1844-05-30   Piga Skog (Y) 1862-11-08 Nora (Y)  
3208 Anna Stina Johansdotter     Piga Skog (Y) 1862-10-25 Nora (Y)  
3209 tom tom              
3210 Elisabet Eriksdotter 1836-09-01 Nora (Y) Piga Härnösand (Y) 1862-01-15 Nora (Y)  
3211 OBS!! Kolla                
3212 OBS!! Kolla                
3301 OBS!! Kolla                
3302 OBS!! Kolla                
3303 OBS!! Kolla                
3304 OBS!! Kolla                
3305 OBS!! Kolla                
3306 OBS!! Kolla                
3307 OBS!! Kolla                
3308 OBS!! Kolla                
3309 OBS!! Kolla                
3310 OBS!! Kolla                
3311 Kristina Rask 1840-11-23   Piga Ytterlännäs (Y) 1862-10-25 Nora (Y)  
3312 OBS!! Kolla                
3401 OBS!! Kolla                
3402 OBS!! Kolla                
3403 Josua Hagechid Kjellgren 1838-09-11 Dagås (N) Bokhållare Länghem (P) 1862-10-13 Skön (Y)  
3403 Anna Elisabet Schmidt 1842-11-10 Åsarp Hustru Länghem (P) 1862-10-13 Skön (Y)  
3403 Karl Otto Esaias Kjellgren 1862-01-11   Son Länghem (P) 1862-10-13 Skön (Y)  
3403 Josua Hagechid Kjellgren med fam. 1838-09-11 Dagås (N) Bokhållare Skön (Y) 1863-11-12 Nora (Y)  
3404 Anders Alfred Törngren Anderss 1839-12-10 Loftahammar (H) Skräddargosse Loftahammar (H) 1856-10-27 Västerviks stad  
3405 Anders Alfred Törngren Anderss 1839-12-10 Loftahammar (H) Dräng Västervik 1857-10-26 Norrköping baksida på 3404
3405 Anders Alfred Törngren Anderss 1839-12-10 Loftahammar (H) Dräng Norrköping 1863-11-30 Stockholm baksida på 3404
3405 Anders Alfred Törngren Anderss 1839-12-10 Loftahammar (H) Dräng Maria Magdalena 1864-12-31 Danvik baksida på 3404
3405 Anders Alfred Törngren Anderss 1839-12-10 Loftahammar (H) Dräng ??? 1865-01-25 Obest. Ort baksida på 3404
3406 Anna Brita Olofsdotter 1842-02-04   Piga Skog (Y) 1865-11-20 Tjerned, Nora (Y)  
3407 Per Erik Norberg 1844-12-04 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1862-11-27 Ullånger (Y)  
3407 Per Erik Norberg 1844-12-04 Nora (Y) Bondson Ullånger (Y) 1863-10-27 Nora (Y)  
3408 Per Grundmark 1843-05-08   Yngling Nora (Y) 1863-08-13   Kock på skeppet Örnsköld
3409 Barbro Kajsa Nordlund 1828-02-21   Bonddotter Skog (Y) 1863-05-23    
3410 Stina Lisa Forsberg 1844-10-05 Högsjö (Y) Piga Högsjö (Y) 1862-11-08 Hornön, Nora (Y)  
3411 Kajsa Persdotter 1828-07-02 Bjärtrå (Y) Piga Gudmundrå (Y) 1863-11-11 Nora (Y)  
3412 Nils Sandin Eriksson 1824-12-01   Hemmansägare Skog (Y) 1863-05-22    
3412 Anna Edin 1834-04-08   Piga Skog (Y) 1863-05-22    
3501 Erik Persson 1842-05-14 Nora (Y) Dräng Dal (Y) 1863-04-07 Torsåker (Y) Flytt. från Dal till Torsåker året innan
3501 Erik Persson 1842-05-14 Nora (Y) Dräng Torsåker (Y) 1863-11-21 Nora (Y)  
3502 Nils Nyberg 1819-01-08 Nora (Y) Skeppare Nordingrå (Y) 1863-11-14 Nora (Y) Vigda 1860-07-07
3502 Märta Eriksdotter 1834-12-10 Nordingrå (Y) Hustru Nordingrå (Y) 1863-11-14 Nora (Y) Vigda 1860-07-07
3502 Kristina Elisabet Nyberg 1860-11-21   Dotter Nordingrå (Y) 1863-11-14 Nora (Y)  
3502 Märta Kajsa Nyberg 1863-04-29   Dotter Nordingrå (Y) 1863-11-14 Nora (Y)  
3503 Lisa Olofsdotter 1842-08-21 Skog (Y) Piga Skog (Y) 1863-10-24 Nora (Y)  
3504 Anna Johansdotter 1834-02-22 Nora (Y) Piga Skog (Y) 1863-10-24 Nora (Y)  
3505 Elias Östman 1839-10-25 Nora (Y) Lantbrukselev Nora (Y) 1860-11-10    
3505 Elias Östman 1839-10-25 Nora (Y) Rättare Torsåker (Y) 1863-10-17 Nora (Y)  
3506 Anders Karlström 1835-01-01   Arbetare Skog (Y) 1863-12-05 Nora (Y)  
3507 Erik Näslund 1841-12-12   Dräng Skog (Y) 1863-11-23 Nora (Y)  
3508 Stina Märta Nordvall 1838-11-10   Piga Nora (Y) 1862-11-03 Ytterlännäs (Y)  
3508 Stina Märta Nordvall 1838-11-10   Piga Torsåker (Y) 1863-10-17 Nora (Y)  
3509 Per Persson 1845   Bondson Nora (Y) 1863-11-25 Skog (Y)  
3509 Per Persson 1845   Bondson Skog (Y) 1863-12-03 Nora (Y)  
3510 Brita Kajsa Nilsdotter 1835-01-15 Nordingrå (Y) Piga Nordingrå (Y) 1863-11-09 Nora (Y)  
3511 Hans Udd 1843-11-04 Nordingrå (Y) Dräng Nordingrå (Y) 1863-11-11 Nora (Y)  
3512 Anders Eriksson 1845-07-14 Härnösand (Y) Dräng Härnösand (Y) 1863-11-10 Nora (Y)  
4101 Hans Almroth 1846-05-08   Dräng Nordingrå (Y) 1863-10-?? Nora (Y)  
4102 Magdalena Danielsdotter 1838-09-11 Nora (Y) Piga Nordingrå (Y) 1863-11-09 Nora (Y)  
4103 Per Olof Abrahamsson 1829-09-05 Attmar (Y) Kvarnägare Säbrå (Y) 1863-10-06 Nora (Y)  
4104 Jonas Näslund 1831-04-11   Arbetare Gudmundrå (Y) 1862-12-08 Nora (Y)  
4105 Brita Greta ???gren 1842-07-20 Själevad (Y) Flicka Bjärtrå (Y) 1858-07-13    
4106 tom tom              
4107 Greta Stina Hägglund 1844-01-23   Piga Nordingrå (Y) 1863-10-27 Nora (Y)  
4108 Anna Hägglund 1846-11-12 Nordingrå (Y) Piga Nordingrå (Y) 1863-10-27 Nora (Y)  
4109 Kajsa Brita Nilsdotter 1844-09-26 Nora (Y) Piga Bjärtrå (Y) 1863-11-24 Skallsta, Nora (Y)  
4110 Barbro Kajsa Nordlund 1828-02-21   Bonddotter, Hustru Skog (Y) 1863-11-14 Nora (Y) Gift med Erik Stattin, Bredsäter
4110 Karolina   1859-05-27   Dotter Skog (Y) 1863-11-14    
4111 Karl Wilhelm Wetterlind 1831-11-26 Fägred (R)          
4112 Karl Johan Lyrén 1840-09-09 Gunnarskog (S) Glasblåsare Eda (S) 1863-11-16 Nora (Y)  
4201 Johan Göransson 1846-07-31 Nora (Y) Yngling Nora (Y) 1862-11-91 Säbrå (Y)  
4201 Johan Göransson 1846-07-31 Nora (Y) Yngling Säbrå (Y) 1862-10-31 Nora (Y)  
4202 Kristina Danielsdotter 1841-05-29   Piga Skog (Y) 1863-10-24 Nora (Y) Till Skog från Nora 1862
4203 Sara Margareta Månsdotter 1835-09-17 Säbrå (Y) Hustru Säbrå (Y) 1863-10-23 Nora (Y) Gift med Lars Magnus Mellberg
4204 Hans Norberg 1836-05-30 Nora (Y) Dräng Skog (Y) 1861-10-25 Högsjö (Y) Till Skog från Högsjö 1859
4204 Hans Norberg 1836-05-30 Nora (Y) Dräng Högsjö (Y) 1863-10-12 Nora (Y)  
4205 Sara Stina Ögren 1844-07-04   Torpardotter Nora (Y) 1862-11-14 Härnösand (Y)  
4205 Sara Stina Ögren 1844-07-04   Torpardotter Härnösand (Y) 1863-10-28 Sandö, Nora (Y)  
4206 tom tom              
4207 Anna Lisa Hansdotter 1837-03-21 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1861-11-01 Säbrå (Y)  
4207 Anna Lisa Hansdotter 1837-03-21 Nora (Y) Piga Säbrå (Y) 1863-11-09 Nora (Y)  
4208 Johanna Eriksdotter 1844-11-20 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1861-10-07 Säbrå (Y)  
4208 Johanna Eriksdotter 1844-11-20 Nora (Y) Piga Härnösand (Y) 1863-11-04 Nora (Y)  
4209 Johanna Gustafa Dahlström 1847-05-20 Venjan (W) Piga Eda (S) 1864-11-09 Sandö, Nora (Y)  
4210 Jonas Forsman 1808-12-20 Umeå (AC) Hyttarbetare Eda (S) 1864-07-20 Sandö, Nora (Y)  
4210 Magdalena Schedin 1800 Umeå (AC) Hustru Eda (S) 1864-07-20 Sandö, Nora (Y)  
4211 Lars Petter Pettersson 1829-09-15 ??? Arbetare Härnösand (Y) 1864-11-14 Sandö, Nora (Y) Gift 1864-10-23
4211 Johanna Danielsdotter 1839-10-09   Hustru Härnösand (Y) 1864-11-14 Sandö, Nora (Y) Gift 1864-10-23
4212 Daniel Nilsson 1825-04-16 Eda (S) Gift dräng Eda (S) 1863-10-31 Norra Surte (O)  
4212 Karin Andersdotter 1825-03-29 Eda (S) Hustru Eda (S) 1863-10-31 Norra Surte (O)  
4212 Anders Danielsson 1851-12-07 Eda (S) Son Eda (S) 1863-10-31 Norra Surte (O)  
4212 Karin Danielsdotter 1857-12-07 Eda (S) Dotter Eda (S) 1863-10-31 Norra Surte (O)  
4212 Daniel Nilsson 1825-04-16 Eda (S) Gift dräng Surte, Starrkärr (P) 1964-09-0? Norrland Avser hela familjen
4301 Märta Dahlberg 1843-11-30 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1863-11-07 Härnösand (Y)  
4301 Märta Dahlberg 1843-11-30 Nora (Y) Piga Härnösand (Y) 1864-11-07 Nora (Y)  
4302 Anna Brita Jonsdotter 1839-07-15 Nora (Y) Torpardotter Nora (Y) 1863-11-16 Högsjö (Y)  
4302 Anna Brita Jonsdotter 1839-07-15 Nora (Y) Torpardotter Högsjö (Y) 1864-11-15 Nora (Y)  
4303 Anders Holmström 1840-10-12 Nora (Y) Dräng Högsjö (Y) 1864-11-14 Nora (Y)  
4304 Hans Norlander Daniels. 1807-10-01   F bonde Nordingrå (Y) 1864-11-12 Nora (Y)  
4304 Anna Nilsdotter 1801-02-11   Hustru Nordingrå (Y) 1864-11-12 Nora (Y)  
4304 Hans Norlander 1833-12-16   Son Nordingrå (Y) 1864-11-12 Nora (Y)  
4304 Nils Öberg 1844-02-21   Son Nordingrå (Y) 1864-11-12 Nora (Y)  
4305 Anders Öberg Andersson 1838-07-04 Nätra (Y) Dräng Ytterlännäs (Y) 1861-11-16 Torsåker (Y)  
4305 Anders Öberg Andersson 1838-07-04 Nätra (Y) Dräng Torsåker (Y) 1863-11-29 Nora (Y)  
4306 Johanna Saltin 1840-07-03 Nora (Y) Piga Bjärtrå (Y) 1864-11-06 Skallsta, Nora (Y)  
4307 Johan Olofsson 1838-11-03 Gräsmark (S) Arbetare Bjärtrå (Y) 1864-11-05 Nora (Y) Trol. Med Johanna Saltin, se 4306
4308 Erik Johansson 1846-06-16 Nora (Y) Bondson Nora (Y) 1863-11-23 Ullånger (Y)  
4308 Erik Johansson 1846-06-16 Nora (Y) Bondson Ullånger (Y) 1864-11-05 Nora (Y)  
4309 Katarina Henriksdotter 1841-01-27 Nora (Y) Piga Bjärtrå (Y) 1864-11-02 Nora (Y)  
4310 Nils Erik Pettersson 1837-02-03 Nora (Y) Sadelmakargesäll, Kronobåtsman Härnösand (Y) 1864-06-23 Nora (Y) Gift 1864-06-18
4310 Anna Kristina Andersdotter 1839-07-03 Häggdånger (Y) Hustru Härnösand (Y) 1864-06-23 Nora (Y) Gift 1864-06-18
4311 Brita Stina Olofsdotter 1835-02-06 Nordingrå (Y) Piga Nordingrå (Y) 1864-11-01 Nora (Y)  
4312 Johan Erik Nordin 1844-11-21 Högsjö (Y) Dräng Högsjö (Y) 1864-11-30 Nora (Y)  
4401 Johan Quist 1846-08-23 Nordingrå (Y) Dräng Nordingrå (Y) 1864-11-29 Nora (Y)  
4402 Brita Kajsa Persdotter 1839-09-07 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1863-11-07 Torsåker (Y)  
4402 Brita Kajsa Persdotter 1839-09-07 Nora (Y) Bonddotter Torsåker (Y) 1864-10-29 Nora (Y)  
4403 Katarina Omberg 1846-12-16   Piga Nordingrå (Y) 1864-10-06 Nora (Y)  
4404 Katarina Olofsdotter 1839-11-17   Piga Skog (Y) 1864-10-26 Nora (Y)  
4405 Per Norqvist 1845-11-02 Nora (Y) Torparson Nora (Y) 1863-11-02 Torsåker (Y)  
4405 Per Norqvist 1845-11-02 Nora (Y) Torparson Torsåker (Y) 1864-10-25 Nora (Y)  
4406 Karin Persdotter 1846-12-02   Piga Nordingrå (Y) 1864-10-25 Nora (Y)  
4407 Göran Selander 1831-02-17   Dräng Ytterlännäs (Y) 1864-10-24 Nora (Y)  
4408 Anna Nilsdotter 1848-09-29     Nordingrå (Y) 1864-04-14 Nora (Y) Dotter till Nils Kristoffersson i Mjällom
4409 Per Nilsson 1808-03-18 Hemsö (Y) F bonde Hemsö (Y) 1864-11-30 Nora (Y)  
4410 Johanna Wiklund     Flicka Härnösand (Y) 1864-06-05   Konfirmationsintyg
4411 Per Sellgren 1837-02-15   Skollärare Skog (Y) 1864-11-09 Nora (Y) Till Skog från Själevad 1858
4412 Per Sellgren 1837-02-15   Skollärare       Adress
4501 Johan Olofsson 1838-11-03 Gräsmark (S) Arbetare Bjärtrå (Y) 1864-10-03 Nora (Y) Tilltänkt äkt. Med Johanna Saltin
4502 Kajsa Märta Persdotter 1846-04-06 Nora (Y) Piga Högsjö (Y) 1864-10-23 Nora (Y)  
4503 Brita Greta Nordlander 1839-10-11   Piga Nordingrå (Y) 1864-10-06 Nora (Y)  
4504 tom tom              
4505 Abraham Hjelte 1852-01-08 Ullånger (Y)   Ullånger (Y) 1865-12-27 Sandö, Nora (Y) Son till båtsman Erik Hjelte o h h
4506 Stina Kajsa Olofsdotter 1837-08-31 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1863-11-07 Härnösand (Y)  
4506 Stina Kajsa Olofsdotter 1837-08-31 Nora (Y) Bonddotter Härnösand (Y) 1865-11-14 Nora (Y)  
4507 Kajsa Greta Olofsdotter 1834-01-11 Skog (Y) Bonddotter, Hustru Skog (Y) 1865-11-07 Nora (Y) Gift med Erik Eriksson i Bölen
4508 Erik Nenzén 1839-07-27   Arbetare Ytterlännäs (Y) 1865-12-04 Nora (Y) Tidigare betyg 1865-11-10
4509 Olof Lundqvist Eriksson 1841-12-15   Dräng Nora (Y) 1865-09-30   Sjöman på norska sk. Amalia Maria
4510 Johanna Wilhelmina Olofsdotter 1831-03-31   Piga Högsjö (Y) 1865-07-28 Sandö, Nora (Y) 5 oä barn, alla döda. Äkt med Jonas Dahlin (bör vara Stadin)
4511 Erik August Häggqvist 1835-07-03 Sävar (AC) F handlare Härnösand (Y) 1865-12-01 Sandö, Nora (Y) På 2:a året bosatt å Sandö
4511 Ulrika Wilhelmina Högström 1835-06-15 Bygdeå (AC) Hustru Härnösand (Y) 1865-12-01 Sandö, Nora (Y)  
4512 Johan Slut     Gosse Härnösand (Y) 1865-06-08   Konfirmationsintyg
5101 Katarina Tjern 1838-08-23 Nora (Y) Piga Boteå (Y) 1865-10-27 Nora (Y) Har haft ett oä barn
5102 Helena Katarina Johansdotter 1844-03-30 Skog (Y) Piga Bjärtrå (Y) 1865-11-01 Nordvik, Nora (Y)  
5103 Anna Katarina Eriksdotter 1840-05-25 Bjärtrå (Y) Torpardotter, Hustru Bjärtrå (Y) 1865-10-31 Nordvik, Nora (Y) Gift med Johan Norlöf i Nordvik
5104 Johan August Norlöf 1865-09-14 Bjärtrå (Y) Son Bjärtrå (Y) 1865-10-31   se 5103
5105 Anna Brita Johansdotter 1847-12-24 Nätra (Y) Tjänsteflicka Nätra (Y) 1865-11-09    
5106 Eva Amanda Eneroth 1846-07-31 Bjärtrå (Y)   Bjärtrå (Y) 1865-11-30 Nora (Y)  
5107 Erika Eriksdotter 1846-09-08 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1864-10-29 Härnösand (Y)  
5107 Erika Eriksdotter 1846-09-08 Nora (Y) Piga Härnösand (Y) 1865-11-16 Nora (Y)  
5108 Kristina Jonsdotter 1845-09-30 Ullånger (Y) Piga Ullånger (Y) 1865-10-25 Löfvik, Nora (Y)  
5109 tom tom              
5110 Maria Jonsdotter 1839-02-28 Nätra (Y) Piga Nätra (Y) 1865-10-30    
5111 Märta Månsdotter 1840-04-26 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1863-10-31 Säbrå (Y)  
5111 Märta Månsdotter 1840-04-26 Nora (Y) Piga Säbrå (Y) 1865-10-22 Nora (Y)  
5112 Sara Brita Eriksdotter 1841-06-26 Bjärtrå (Y) Piga Torsåker (Y) 1865-10-21 Bjärtrå (Y)  
5201 Per Pettersson 1846-07-27 Nora (Y) Dräng Torsåker (Y) 1865-10-21 Nora (Y)  
5202 Johanna Ramström 1840-04-11 Nora (Y) Piga Nora (Y) 1861-10-21 Härnösand (Y)  
5202 Johanna Ramström 1840-04-11 Nora (Y) Piga Härnösand (Y) 1865-10-09 Nora (Y)  
5203 Brita Kajsa Göransdotter 1830-09-05 Nora (Y) Bonddotter Nora (Y) 1864-11-12 Ullånger (Y)  
5203 Brita Kajsa Göransdotter 1830-09-05 Nora (Y) Bonddotter Ullånger (Y) 1865-10-07 Salteå, Nora (Y)  
5204 Kajsa Brita Nilsdotter 1824-05-17 Nora (Y) Piga Gudmundrå (Y) 1865-05-15 Nora (Y) Till Gudmundrå från Nora 1863
5205 Anna Eva Söderlind 1833-08-30 Bjärtrå (Y) Bonddotter, Hustru Bjärtrå (Y) 1865-06-19 Nora (Y) Gift med Johan Bergström, Rossvik
5206 Anna Stina   1864-08-27 Bjärtrå (Y)   Bjärtrå (Y) 1865-01-31   Föd. int., Stina Greta Nordins oä dr
5207 Stina Greta Nordin 1838-11-25   Piga Bjärtrå (Y) 1865-01-31 Nora (Y)  
5207 Anna Stina   1864-08-27 Nora (Y) Oä dotter Bjärtrå (Y) 1865-01-31 Nora (Y) se 5206
5208 Erik Olofsson 1843-03-14 Nätra (Y) Dräng Torsåker (Y) 1865-11-25 Nora (Y) se 5209
5209 Erik Olofsson     Dräng       Betyg av Nils Sångberg, se 5208
5210 Erik Norberg Henriks. 1840-09-27 Nora (Y) Dräng Gudmundrå (Y) 1865-10-07 Nora (Y)  
5211 August Sötterman 1839-09-03 Stavnäs (S) Glasblåsare Glava (S) 1866-??-27 Sandö, Nora (Y)  
5211 Maria Lisa Löf 1840-03-03 Glava (S) Hustru Glava (S) 1866-??-27 Sandö, Nora (Y)  
5211 Maria Charlotta Sötterman 1866-02-06 Glava (S) Dotter Glava (S) 1866-??-27 Sandö, Nora (Y)  
5212 Karl Johan Hjulström 1825-02-16 Arboga (U) Glasmäst. Gesäll Adolf Fr., Stockholm 1866-08-10 Norrland  
5301 Johan Olof Alenius 1843-12-19   Skräddarlärling Skog (Y) 1866-11-20 Nora (Y)  
5301 Johan Olof Alenius 1843-12-19   Skräddarlärling Nora (Y) 1866-11-23 Skog (Y) Återsänd attest
5302 Leonard Dahlberg 1842-05-09   Sjöman Högsjö (Y) 1866-07-31   Attest till sjöss 1863-08-10
5303 Jonas Jonsson 1844-06-12   Torparson Nora (Y) 1862-11-11    
5303 Jonas Jonsson 1844-06-12   Torparson Torsåker (Y) 1866-12-04 Ytterlännäs (Y) Även Nordqvist
5304 Sara Stina Johansdotter 1831-09-12 Nordingrå (Y) Piga Skog (Y) 1866-11-05 Nora (Y)  
5305 Olof Boström       Vaxholm (B) 1866-01-27 Härnösand (Y) Inskrevs 1862 vid Kl. Svae Art. Reg.
5305 Olof Boström       Härnösand (Y) 1866-10-18 Nora (Y)  
5306 Maria Margareta Holmberg 1850-09-15 Lövånger (AC) Piga Lövånger (AC) 1866-10-13 Nora (Y)  
5307 Per Westerlund 1844-11-19 Årsunda (X) Mjölnare Gudmundrå (Y) 1866-11-04 Salteå, Nora (Y)  
5308 tom tom              
5309 Olof Boström 1834-12-27 Nora (Y) Dräng Sundsvall     2/12 förl. År utskriven till Gävle
5310 Anna Westlund 1836-03-24 Årsunda (X) Torpardotter Årsunda (X) 1866-01-17 Gudmundrå (Y)  
5310 Anna Westlund 1836-03-24 Årsunda (X) Torpardotter Gudmundrå (Y) 1866-10-04 Salteå, Nora (Y)  
5311 Elisabet Bergman 1842-03-1? Ullånger (Y) Bonddotter Ullånger (Y) 1866-10-28 Nora (Y)  
5312 Paul Skoglund Larsson 1834-11-08   Arbetare Skog (Y) 1866-06-16   Änkling 1862
5401 Pär Samuelsson 1842 Själevad (Y) Arb. lös dräng Själevad (Y) 1865-10-02   Borta från Själevad 5 år
5402 Theodor Sandström 1822-03-15 Skellefteå (AC) Komm. Lantmätare Nora (Y) 1863-04-10 Gudmundrå (Y)  
5402 Emilia Katarina Ulr. Leuf 1827-10-15 Roslagen Hustru Nora (Y) 1863-04-10 Gudmundrå (Y)  
5402 Andreas Emil Theod. Sandström 1850-12-09   Son Nora (Y) 1863-04-10 Gudmundrå (Y)  
5402 Alma Katarina Theo. Sandström 1854-06-12   Dotter Nora (Y) 1863-04-10 Gudmundrå (Y)  
5402 Hilma Maria Johanna Sandström 1856-05-09   Dotter Nora (Y) 1863-04-10 Gudmundrå (Y)  
5402 Johan Hilding Wald. Sandström 1857-11-10   Son Nora (Y) 1863-04-10 Gudmundrå (Y)  
5402 Elma Emilia Mariana Sandström 1859-07-27   Dotter Nora (Y) 1863-04-10 Gudmundrå (Y)  
5402 Theodor Sandström 1822-03-15 Skellefteå (AC) Komm. Lantmätare Gudmundrå (Y) 1866-10-25 Bjärtrå (Y) Avser hela fam., som flyttar till Nora
5403 Brita Lisa Sundström 1845-08-07 Nordingrå (Y) Piga Nordingrå (Y) 1866-11-20 Nora (Y)  
5404 Maria Dahlberg 1847-03-12 Nora (Y) Piga Högsjö (Y) 1866-11-02 Nora (Y) Till Högsjö från Nora förlidet år
5405 Anna Magdalena Nilsdotter 1840 Nätra (Y) Piga Sidensjö (Y) 1866-11-12 Nora (Y)  
5406 Agneta Kristina Östman 1835-12-08 Nora (Y) Piga Mo (Y) 1866-11-12 Nora (Y)  
5407 Sara Greta Dahlberg 1836-07-14 Nora (Y) Piga Hässjö (Y) 1866-04-20 Härnösand (Y)  
5408 Erika Eriksdotter 1844-08-28 Nora (Y) Piga Hemsö (Y) 1866-10-24 Härnösand (Y)  
5409 Sara Greta Dahlberg 1836-07-14 Nora (Y) Piga Hässjö (Y) 1866-04-20 Härnösand (Y) Identisk med 5407
5410 Sara Greta Dahlberg 1836-07-14 Nora (Y) Piga Härnösand (Y) 1866-12-03 Nora (Y)  
5411 Johanna Frödin 1843-06-25 Nora (Y) Piga Bjärtrå (Y) 1866-11-09 Nora (Y)  
5412 Maria Wilhelmina Hanström 1839-05-22 Stockholm Piga Nämndö 1863-10-21 Stockholm Från Stockholm 1861
5412 Maria Wilhelmina Hanström 1839-05-22 Stockholm Piga Maria Magdalena 1864-11-10 Kristina  
5412 Maria Wilhelmina Hanström 1839-05-22 Stockholm Piga   ????-10-27 Nikolai  
5412 Maria Wilhelmina Hanström 1839-05-22 Stockholm Piga Nikolai 1866-10-09 Norrland  
5501 Sara Kajsa Söderström 1823-10-16 Nordingrå (Y) Hustru Nordingrå (Y) 1866-10-22 Gavik, Nora Gift med bonden Erik Eriksson
5502 Katarina Westenström 1846-01-25 Vibyggerå (Y) Bondedotter Vibyggerå (Y) 1866-10-27 Nora (Y)  
5503 Kajsa Lisa Jonsdotter 1842-07-03 Nora (Y) Piga Nordingrå (Y) 1866-10-26 Nora (Y)  
5504 Per Månsson 1840-06-20 Nora (Y) Dräng Skog (Y) 1866-10-24 Nora (Y)  
5505 Gustaf Viktor Svensson 1836-03-22 Kisa (E) F dräng Västra Harg (E) 1868-06-16 Sundsvall (Y) Från Ulrika (E) 1858. Fel attestdat. ?
5505 Gustaf Viktor Svensson 1836-03-22 Kisa (E) F dräng Sundsvall 1866-05-02 Stockholm  
5506 Anna Söderström 1834-09-03   Piga Nordingrå (Y) 1866-10-22 Nora (Y)  
5507 Olof Norell 1843-03-03 Nora (Y) Dräng Nora (Y) 1866-11-03 Härnösand (Y)  
5508 Lars Petter Sundin 1833-08-06 Säbrå (Y) Sjöman Säbrå (Y) 1865-11-22 Nora (Y)  
5509 Stina Jonsdotter 1846-04-09 Nora (Y) Piga Nordingrå (Y) 1866-10-26 Nora (Y)  
5510 Erik Godell       Nordingrå (Y) 1866-09-26   Brev till "Broder"

Uppdaterad 2003-08-04
Av Ulf Wiklander